COMING EVENTS

Download Coming Events Pdfs

July Coming Events

JULY 2014

 
AGRICULTURAL SHOWS
 
             Queensland – Ph: 07 3252 1630 – www.queensland.com.au
             3 – 4 Herbert River, 4 – 6 Malanda, 5 – 6 Laidley, 5 – 6 Dayboro, 7 – 8 Atherton, 10 – 11 Innisfail,
            12 – 13 Mareeba, 12 – 13 Samford, 16 – 18 Cairns, 18 – 19 Gatton, 20 – 21 Mossman, 25 – 26 Tully,
            26 – 27 Mt Gravatt, 26 – 27 Texas, 27 – 29 Charters Towers.
            Victoria – Ph: 03 9281 7467www.vicshows.com.au
            18 Australian Sheep & Wool Show, 31 – 1st Aug Mallee Machinery Field Days
BARREL
 
                    National Barrel Horse Association Australia – Ph: Lynda Graham 0457 783 802 – www.nbha.com.au
                    Australian Barrel Horse Association – Ph: Jayne Lilley 0409 951 799 – www.abha.com.au
           19     ABHA NSW, Divisional, Bungendore Barrel Racing Club, Bungendore Rodeo Arena –
                    Ph: Emma Knowles 02 4936 6474 – 0413 491 305 – E: bungendorebarrels@gmail.com
           20     ABHA NSW, Lower Hunter Horse Sports Assoc, Branxton – Ph: Louisa Roberts 02 4936 6474
                     M: 0413 491 305 – E: lorrimarlodge@bigpond.com
            26    ABHA QLD, Divisional Shootout at Bulls & Broncs, Speed2Succeed, Gympie – Ph: Sheree Bright
                    07 5486 7214 – M: 0407 961 262 – E: speed2succeedbarrelracing@yahoo.com.au
            26     ABHA VIC, Divisional, Goldfields, Golden Drums, Maldon – Ph: Pat & Lyn Collins 0408 372 769
            27    ABHA NSW, Divisional, Central West Barrel Horse Cl, Venue TBA – Ph: Greg Harris 0427 063 097
CAMPDRAFT & RODEO
 
                  (ABCRA Dates)
          8       Wallamba/Nabiac Junior Campdraft – Ph: Ann Murray 02 6559 1578
          10     Gloucester Junior Campdraft – Ph: Renee Burge 02 6558 9511
          12      Manning Junior Campdraft – Ph:Diana Brown 0427 535 093
          12-13 Mareeba Rodeo – Ph: Angela Sturgess 07 4092 1583
          18-19 Charters Towers Junior  Rodeo &  Rodeo – Ph: Alana Battle 0419 646 685
          19-20 Mungindi Campdraft – Ph: Tanya Ogg 0427 599 297
          26      Willawarrin  Junior Campdraft – Ph: Suzanne Argue 02 6567 1352
          26-27 Willawarrin  Junior Rodeo – Ph: Suzanne Argue 02 6567 1352
          26      Georgetown Jackpot Team Roping Rodeo – Ph: Amanda Bethel 0407 693 860
          26-27 Georgetown Junior Novice Rodeo & Rodeo – Ph: Amanda Bethel 0407 693 860
CARRIAGE DRIVING
 
         5 – 6  Horse Driving Trials CL. Open Day  Showcasing Carriage Driving– Ph: Patsy/ Jean 02 6682 8253
         5 – 6  ACDS-Vic, Grampians Club Rally Day, Great Western – Ph: Heather Pow 0418 972 257
         6        ACDS-Vic, Eastern Vic Cl, Games & Cones, Newlands Arm – Ph: Shelly Chalmers 0427 576 302
         6        ACDS-Qld, Gold Coast Cl, Dressage – Ph: Robin Burren 07 5533 8239
         6        ACDS-Qld, Cooloola Cl, Social Drive, Pomona or Boreen Point – Ph: Geoff 07 5485 1064
         6        ACDS-NSW, TRHDC, Social Drive, Karl & Lynn Olsson’s, Moonbi – Ph: Liz Obrien 0427 766 726
         12-13 ACDS-Vic, Central Highlands Cl, Indoor Qualifiers & Trivia Night, Huntly – Ph: Eileen  0431 691 785
         13      ACDS-NSW, Hills Cl, Pleasure Drive, Venue TBC – Ph: Janet Musprat 02 9606 6085
         13      ACDS-NSW, Camden Cl, Pleasure Drive – Ph: Lou Lyons 02 4654 5558
         19-20 ACDS-NSW,Gulgong Cl, Come & Try Day’s – Ph: Carol Hills 02 6374 1818
         20      ACDS-Vic, Gippsland Club Rally Day, Catani – Ph: Janice Gorick 03 5942 8485
         20      ACDS-Vic, Mornington Cl, Indoor Series Qualifier, Emu Plains – Hh: Bernadette Lewis 03 5977 4032
         27      ACDS-Vic, Bellarine Cl, Indoor Series Qualifier, Ph: Gail Hoiles 03 5236 3311
CUTTING
 
6 – 6          Northern Rivers Cutting Horse Cl, Ch/ship Show, Casino NSW – Ph: Sam Wadsworth 0400 449 315
7 –13        Darling Downs Cutting Cl Futurity, Equestrian Centre,Toowoomba Qld – Ph: Bob Wing 0417 072 770
19             Gold City Cutters Inc, Jackpot Show, Lyrion Charters Towers QLD – Ph: Jackie 0429 051 594
22-27        Comet Cutting Cl, Futurity Show, Comet Show Grounds, Qld – Ph: Denis Donovan 0407 620 124
DRESSAGE & EQUESTRIAN
 
8 – 10   Young Rider Dressage Championships, QSEC, Caboolture Qld – www.qld.equestrian.org.au
11-13    Dressage NSW, Winter Festival, Hawkesbury S/Gr, Clarendon – Ph: Karen 02 4576 7996
12         Dressage Qld, Dressage Series, Medium to Grand Prix, QSEC, Caboolture – Ph: Kate 0427 120 422
17-20    Dressage Qld, Brisbane CDI-W & Qld Young Horse Champ/ships,QSEC – Ph: Cathie 0417 224 432
19-20     Alexander Park DC, Salt Ash NSW – Ph: Wendy Cotton 0419 873 321 – www.apdc.net.au
20          National Capital Dressage Cl, Canberra Act – Ph: Liz Pugh 02 6287 1032 –             www.nationalcapitaldressageclub.com
20          Whittlesea Plenty Valley D C Winter Series 3, Yarrahbat Park Vic – Ph: Jan Donald 0413 380 083
20          Tweed Valley Equestrian Group, Hack Show – E: Kim – kimjackson@tveg.org.au
27          Far South Coast DA, Bega NSW – Ph: Ann Maree Moxey 02 4692 3041 – www.fscda.com.au
27         Watagan Equestrian Cl, Cooranbong NSW – Ph: Rochelle Lawson 0428 428 220 – www.watagan.org.au
26-27   Narrabri Show EC Champs, Narrabri NSW – Ph: Anna – 0408 321 306 – E: annafullarton@hotmail.com
27        Camden Equitation Cl, Camden NSW – Ph: Kate Watson 0418 263 110 – www.camdenequitation.com.au
27        Equex Outdoor Assoc, Wagga NSW – Ph: Maree Maskill 0416 104 098
27        Bellingen Riding Cl, Hack Show,Bellingen NSW – Ph: Sue Burke 0448 049 999
ENDURANCE
 
12-13    NSW, Upper Corindi Endurance Ride, 40/20km & 80/40/20 – Ph: Megan Matters 02 6649 2836
12-13    QLD, Biggenden, 20, 40, 80 – E: Karen Mendoza – darrensue@bigpond.com
19-20    NSW, Coolamon Endurance, 80/40/20 – Ph: Mick Leary 0458 273 427 – 02 6927 3427
20         NSW, Putty, Zone One Championships, 120/80/40/20 – Ph: Greg Moore 0419 692 070
26-27    VERA, Southern Crosse 2 @ Eddington, 80, 40, 20,5km – Ph: Toni Thornecroft 03 5468 7249
26-27     QLD, Widgee, 40, 80 – Ph: Jackie Swan 07 5484 0176 – E: longrun.steve@gmail.com
26-27     NSW, Bago Bash Ride ( QLD Affiliated), 80, 60-40,20, – Ph: Robyn Coombes 02 6585 6761
26-27     QLD, Wetherby (FNQ), 80/40/20 + Harness – Ph: Janet 07 4096 2777 – E: jfornier@bigpond.net.au
EVENTING & SHOW JUMPING
 
12-13       NSW, Quirindi CCI 1*, CCI 2* – Ph: Vicki Burgess 02 6747 3887
12-13       QLD, Kooralbyn ODE, Kooralbyn Valley – Ph: 0422 817 027
12-13       Vic, EV Eventing YR,WPNEC, Werribee – Ph: Karen Amore 03 9908 3703
13             NSW, Camden Jump Cl, Jumping training, Camden Bicentennial Eq/Prk – E: info@equestriad.com.au
15-16       NSW, Sydney mid week @ SIEC, Horsley Park – www.sydneyeventing.org
17-19       Jumping QLD State Championships, Gatton Show Grounds – www.equestrian.org.au
19-20       NSW, Sydney @ SIEC, Horsley Park – www.sydneyeventing.org
19-20       Equestrian Victoria Eventing Fundraiser, WPNEC, Werribee – Ph: Jane Houghton 03 9908 3703
                E: eventing@eventingvictoria.com.au
19-20       QLD, Maryborough ODE, CNC 2* to EvA60 – Ph: 07 4122 3584
24-27       Glen Haven Park – Grand Prix Show 2014, Kilcoy Show/gr – Ph: David or Paula 07 5497 1263
                M: 0403 370 330 – E: info@glenhavenparkaust.com.auwww.glenhavenparkaust.com.au
26-27       QLD, Interschool, State Eventing Champ/ships @ Toowoomba QLD – Ph: 07 3891 6611
26-27       NSW, Nana Glen Eventing, Nana Glen – Ph: 02 6654 4102
26-27       Mildura Horse Trials, Sunraysia equestrian Centre, Vic – Ph: Bridget Tinker 0431 838 621
                www.mildurahorsetrials.weebly.com
31- 3rd Aug  Gatton World Cup Jumping – www.qld.equestrian.org.au/
NATURAL HORSEMANSHIP
 
12-13       Tanja Kraus Horsemanship, Precision Horsemanship, Belford NSW – Ph: Tanja 0412 592 033
POLO & POLOCROSSE
 
11-12       NSW, Quirindi Junior Polo School – Ph: Ben 0427 434 542 – E: benandeddie@hotmail.com
12-13       Qld, Gympie Polo Club, Dowling Cup,Gympie Polo Fields – Ph; Jeremy Brown 0432 345593
19-20       Qld,SEQPC, Club Polo, Ph: Damien Johnston 0418 551 237
26-27       Qld, Downs Polo Club, Eagers Shield Tournament, Clifton Polo Grounds – Ph: Jason 0448 612 799
7 -13       2014 Australian National Championships,Polocrosse,Darwin Norttern Territory Australia
               Ph: Melanie Kelly 0407 207 649 – E: seo@nswpolocrosse.com.au
12-13      NSW, Grafton/Macksville – Ph: Kylie Hawkins 0408 56 4661
19-20      NSW, Gum Creek @ P Pine – Ph: Sam Beer 03 5882 4233
26-27      NSW, Maitland – Ph: Joanne McFayden  0428 527 224
26-27      Barcool @ Swan Hill – Ph: Sam Beer 03 5882 4233
26-27      NSW, Warren – Ph: Vanessa Hartge  0447 332 093
PONY CLUB
 
11-13     PC NSW, State Polocrosse Championships, Coonabarabran – Ph: 02 4229 8977
13          PC NSW, Glenreagh Pony Cl Gymkhana – Ph: 02 6649 0811
26-27     PC NSW, Coonabarabran Dressage Day & Gymkhana – Ph: 02 4229 8977
26-27    2014 Horseland PCAV Interzone Teams Horse Trials, Yarrambat – E: lionielang@optusnet.com.au
REINING
 
12          Tamworth RH Ass, Winter Wonderland Ribbon Day, AELEC, Tamworth NSW – Ph: 0429 035 306
12-13    Shaun Saunders  Clinic, Horseworld Stadium, Moraylya NSW – Ph: Lisa Lawson 02 4844 7002
14-19    NSW State Championships – 3YR Old Futurity & Affiliate Qualifier, Horseworld Stadium, Maraylya
              Ph: Lisa Lawson 02 4844 7002 – 0488 984 621 – www.nswrha.com.au
SPECIAL BREEDS
 
12-13   Qld QHA, A &  AA Show, Bridgeman Park – Ph: Kelly-Ann Paragreen 0400 377 739
13         Riding Pony Stud Book Society Ltd, QSEC, Caboolture – www.rpsbs.com.au
20        NSW All Breeds Foal Show, Hawkesbury Sh/gr, Clarendon – Ph: Helen 0418 484 592
20        Shetland Pony Enthusiasts 20th Annual Shetland Pony Performance Event, Sunbury Vic                                                         –          Ph: Hollie Sheehan 0417 567 701- www.apsbvic.org.au
26        ASH, N/West Branch Fun Day, Combined Eq/Club Breed Show, Geraldton, NSW – Ph: 0428 382 717
26-27   ASH, West Moreton Branch Futurity & Challenges, Esk, Qld – Ph: Fran Adams 0429353 208
26-27   AQHA, Coast to Coast QHA, AA Show, Nebo, Qld – Ph: Leigh Ironside 0407 185 050
27        Dilutes Australia Ltd NSW & ACT Branch, Winter Show,Canberra Riding Cl – Ph: 0413 612 307
27        QLD Friesian Horse Championships, QSEC, Caboolture – Ph: S Matthysen 0400 229 298
27         NSW Amateur Show / NSW AHA Foal Show, Hawkesbury Showground – www.nswarabian.org.au
TEAM PENNING
 
13       Tamworth & District Team Penning Assoc, Sorting, Moonbi, NSW – Ph: Lisa 0407 434 361
26-27  Valley Team Penning, TBA – Ph: Jill 0403 580 062 – E: valleyteampenning1@gmail.com
TRAIL RIDERS
 
            Richmond River THR Cl meet 3rd weekend of months Feb to Nov – Ph: Janet 02 6686 6276
11-13   Horsepitality TR Cl, Sussex Inlet Ride, – Ph: Kim 0415 768 962
12-13   Gold Coast & Albert River TR Cl, Parent & Junior Clinic, Tallebudgera,Qld – Ph: Claire 0418 438 807
18-20   BVTRC, Peach Trees Camp, Jimna State Forest, Qld – Ph: Claire 0418 438 807
19-20   Vic, Casterton & Dist TRC Inc, Eddie’s Wool Shed – Ph: Eddie Hiscock 03 5579 3209
19-20   Gold Coast & Albert River TR Cl, Tallebudgera, Qld – Ph: Claire Bourke 0418 438 807
              www.athra.com.au
27        Dayboro Trail Riders Cl. Inc, Trail Ride – Ph: Graham 07 3425 3248 – 0418 833 110
CLINICS & COURSES
 
16      Frans Stiene of  the International House of Reiki is teaching a New 5 part teleclass ‘The Precepts’
          Each Class is for 1 Hour, Venue, WEA Community College, NSW
17      Frans Stiene, Week 1, for details – Ph: 02 6554 9215
19      Julie Abrahams, Reiki Practice Day 1.30pm-3.30pm, Green Point – Ph:02 6554 9215 – 0404 470 571
24      Frans Stiene, Reiki, Week 2, for details – Ph: 02 6554 9215
29      Julie Abrahams, Introduction to Reiki, WEA Community College – Ph: 02 6554 9215
30      Julie Abrahams, Okuden – Reiki Level 2, 9am-5pm, Bushy Point Lakehouse, 540 Coomba Rd, Whoota          –        Ph: 0404 470 571
31      Frans Stiene, Reiki, Week 3, for details – Ph: 02 6554 9215